TürkçeKDSG KURALLARI

 
İzlenme 4860

 

KDSG KURALLARI

  

Sevgili KDSG üyeleri. Yapılan araştırmalar ve gözlemler, insanoğlunun son yıllarda hızlı kentleşme, sanayi toplumu olma, hızlı nüfus artışı ve doğal kaynakların hızla tükenmesi gibi nedenlerle, doğaya daha fazla özlem duyduğunu göstermektedir. Bizler ne şanslıyız ki, pek çok kişinin rüyasında bile göremediği, el değmemiş doğal ortamları en zengin, en renkli haliyle görebilmekte ve yaşayabilmekteyiz. Gerçekten de yaklaşık 5 yıldır, gerek Körfez Bölgesi’nde, gerek çevre il ve ilçelerde eşi bulunmaz doğal ortamlarda muhteşem etkinlikler gerçekleştirdik. Gerek yarattığımız birlik beraberlik ortamı, gerek grup disiplini ve spor kültürü bakımından, kendimizi ispatladık ve kolay kolay elde edilemeyecek bir değer yarattık.

 

 

Bundan sonra da, yine aynı düzen içerisinde, sorunsuz ve keyifli etkinlikler gerçekleştirebilmek için, etkinliklerimiz süresince uymamız gereken kuralları belirlemek, bunları yazılı hale getirmek ve tüm üyelerimize duyurmak istedik. Sporun, hele hele doğa sporlarının, aynı zamanda pek çok tehlikeyi de içeren ve mutlaka azami disiplin gerektiren faaliyetler olduğu düşüncesiyle, tüm üyelerimizin bu kuralları iyi bir şekilde okumasını ve uygulamasını bekliyoruz. Unutulmamalıdır ki etkinliklerimiz grupla gerçekleştirilmektedir ve grubun sağlığı, emniyeti, mutluluğu her şeyin üzerindedir. Bizler için gerekli olan, sayıca kalabalık bir grup yerine, nitelikli ve duyarlı bireylerden oluşan, kendimizi huzurlu ve güvende hissedebileceğimiz bir ortamdır. Tavırlarıyla, davranışlarıyla bu ortamı bozan katılımcılar, grubun çıkarları göz önüne alınarak dışlanacaktır.

 

Etkinliklerimiz boyunca uymamız gereken kurallar şunlardır :

 

1- Etkinliklere katılım, belirtilen en son gün ve saate kadar bildirilecektir. Hazırlıklar kişi sayısına göre yapıldığından, son dakika katılımları ve son dakika iptalleri organizasyon açısından sıkıntı yaratmaktadır. Etkinlik katılım süresinden sonra başvuru yapan katılımcılar, ancak araçlarda boş yer varsa ve hazırlıklar tamamlanmamışsa kabul edileceklerdir. Katılacağını bildirdiği halde, geçerli bir mazereti olmaksızın katılımını bu sürenin bitiminden sonra iptal eden yürüyüşçülerin bu davranışı hoş görülmeyecek, tekrarı halinde yaptırıma gidilecektir. Katılacağını bildirdiği halde, geçerli bir sebep olmaksızın durumunu bildirmeyen ve gelmeyen katılımcılar uyarılacak, bu davranışın tekrarında bir daha gruba kabul edilmeyeceklerdir.

 

2- Körfez Doğa Sporları Grubu ticari bir kuruluş değildir. Düzenlenen etkinliklerde, katılımcılardan herhangi bir katılım ücreti talep edilmez. Fakat bu etkinliklerin asgari düzeyde de olsa bir bedeli vardır ve bu bedel katılımcılar tarafından birlikte ödenmelidir. Etkinliğe herhangi bir araçla yolcu olarak katılan üyeler, etkinlik sırasında araç sahibine yakıt parası ve diğer masraflar ( yıpranma, temizlik vb. ) düşünülerek belirli bir ücret öderler. Ayrıca katılımcılar etkinlik sayfasını sürekli takip etmeli ve araç sahipleriyle görüşüp, seyahat edecekleri aracı ayarlamalıdırlar. Talebe göre ormanda yapılacak olan sucuk-çay gibi ortak tüketimlerin bedeli ayrıca ödenir. Çadır kamplarda, çadır, uyku tulumu gibi malzemesi eksik olan katılımcılara bu malzemeler küçük bir bedel karşılığı verilir, elde edilen gelir grubun ortak bütçesine aktarılır. Yürüyüşlere katılan üyeler, her yürüyüş sonrasında grubun ortak giderlerine katkıda bulunmak adına, küçük bir ücret ödemelidir. Rehber-kamp yeri gibi ücretler de katılımcılar tarafından bireysel olarak ödenir. Arkadaşlık ilişkileri, ve kişisel yakınlıklar, ücret ödememek için geçerli neden değildir. Bu konuda istisna kabul edilmeden, her katılımcı sözü edilen ücretleri ödemelidir. Etkinliklere aracı ile katılanlar, araçlarının bakımından ve güvenliğinden sorumludur. Yolda kalmaya neden olacak herhangi bir ihmal yahut unutkanlık yaşanmamalıdır. Araç sahipleri trafik kurallarına uygun davranmalıdır. Hız yapılmaz, alkollü araç kullanılmaz, riskli davranışlar gerçekleştirilemez. Araç sahibi olduğu halde geçerli bir mazereti olmaksızın aracını getirmeyen, diğer katılımcıları aracına almayan ve yolda bırakan katılımcılar etkinliklerden men edilir.

 

3- Körfez Doğa Sporları Grubu doğal çevreye muhtaçtır. Bizim faaliyet alanımız doğadır. Bu nedenle Körfez Doğa Sporları Grubu, özünde çevrecidir ve her hareketiyle buna uygun davranır. Çevreye ve ekolojik dengeye sahip çıkar. 6831 sayılı Orman Kanunu’na aykırı davranılamaz. Yürüyüş esnasında sigara içilemez. Molalarda içilen sigaralar mutlaka su ile söndürülür ve izmaritler asla yere atılmaz. Yakılan ateşlerin söndüğünden emin olunmadan bölge terk edilmez. Yere çöp atılmaz. Meyve kabuğu, kemik, ekmek gibi organik çöpler bile doğaya bırakılmaz. Çiçek koparılmaz, sular kirletilmez. Hiçbir hayvan öldürülmez. Yol kenarlarında bulunan kayalar yuvarlanmaz. Unutulmamalıdır ki adım bastığımız toprağın kendisine has bir dengesi vardır. Dışarıdan yapılacak her müdahale, bu dengeye zarar verecektir. Doğadan fotoğraftan başka bir şey alınmaz, doğaya ayak izinden başka bir şey bırakılmaz.

 

4- Girdiğimiz ormanların, çıktığımız zirvelerin, adım bastığımız her noktanın asıl sahibinin kuşlar, böcekler, bitkiler olduğunu unutulmamalıdır. Yürüyüşlerimiz sırasında bu canlılar rahatsız edilmemelidir. Hem huzur bulmak, kuşların ve derelerin şarkısını dinlemek adına, hem de kuluçkadaki kuşları yahut sese duyarlı hayvanları ve diğer katılımcıları rahatsız etmemek adına, ormanda asla yüksek sesle konuşulmaz, bağırılmaz, şarkı söylenmez, silah vs atılmaz. Fotoğraf çekmek için hiçbir canlıya zarar verilmez.

 

5- Etkinliklerimize 10 yaşından büyük herkes katılabilir. Katılımcıların sağlık durumları tamamen kendi sorumluluklarındadır. Yaş ve kapasite olarak zorlanılacak yürüyüşlere katılmamak esastır. Yürüyüşler esnasında yaşanılacak bir sağlık sorunu tüm grubu etkileyeceğinden, katılımcıların riske girmemesi gerekmektedir. Basılan noktaların güvenliğine, kazalara ve yaralanmalara karşı hassas olunmalıdır. Taş düşürme ya da vahşi hayvan varlığı gibi durumlar yüksek sesle bildirilmelidir. Düzenli kullanılan ilaçlar ve alerjik durumlar bildirilmeli, yürüyüşlerin mesafe ve zorluk dereceleri iyi değerlendirilmelidir.

 

6- Yürüyüşleri sağlıklı bir şekilde tamamlamak ve kaybolmamak esastır. Yürüyüşlerde bir öncü ( rehber-lider ) bir de artçı bulunmaktadır. Hızlı yürümek, öncüyü geçmek, artçıdan geri kalmak, rota dışına çıkmak, kişisel rotalar denemek, gruptan izinsiz tehlikeli yerlerle tırmanmak, yüzmek, mağara ve çukurlara inmek kesinlikle yasaktır. Yürüyüş esnasında önceden belirlenmiş olan rotayı değiştirmeye çalışmak hoş görülmez. Faaliyet rehberi gerekli gördüğünde ekibin bir kısmını yanlarına sorumlu vererek geri gönderebilir ya da faaliyeti iptal edebilir.

 

7- Katılımcıların birbirlerine ve özellikle de karşı cinse yaklaşımları saygı çerçevesinde olmalıdır. İstenmeyen şakalar, müstehcen espriler, rahatsız edici söz ve tavırlardan kaçınılmalıdır. Grup oluşturmak, dedikodu, küfürlü konuşmalar asla hoş görülemez. Varılan noktada karşılaşılan köylülere, işletme sahiplerine, devlet görevlilerine yaklaşım da saygı çerçevesinde olmalıdır. Bahçelere, tarım alanlarına ve özel alanlara izinsiz girilmez. Sahipli tarım ürünleri ( meyve- sebze, yumurta, bal vs ) kesinlikle toplanmaz. Başkasına ait kişisel eşyalar izinsiz kullanılmaz. İbadethane-türbe-müze-ören yeri gibi mekanlarda kurallara uyulur.İzin verildiği açıkça belirtilen etkinlikler haricinde, yürüyüş öncesinde ve yürüyüş sırasında asla alkol alınmaz.

 

8- Etkinliklerde din ve siyaset eksenli ifadeler kullanmak, tartışmalar yaratmak, propaganda yapmak kesinlikle yasaktır. Herhangi bir siyasi oluşumun sembolü kullanılamaz. Zirve ya da tarihi anıt gibi varış noktalarında ekip sorumlusundan izin alınarak bayrak açılabilir. Bunun dışında yürüyüş aksesuarı ya da giysi olarak bayrak taşınamaz. Olur olmaz yerde bayrak açılarak etkinliğin anlamına ya da niteliğine uymayan, şov yapma niyeti taşıyan davranışlar gerçekleştirilemez. Marş söylenemez, slogan atılamaz. Etkinlik dışındaki sorunların etkinliğe aksettirilmesinden kaçınılır. İkili tartışmalara girilmez. Herhangi bir rahatsızlık ve sorun halinde grup liderliğinden yardım istenir. Grupla ilgili sorunların çözümünde yahut kararların alınmasında, grup yöneticilerinin en az 3 tanesinin yapacağı görüşme ve alacağı karar esastır.

 

9- Grupların ortak etkinlikleri dışında, farklı gruplara üye olup ta, etkinliklerimize bireysel katılımcı olarak gelen katılımcılar grup kurallarına uymak zorundadır. Farklı grupların amblem, pankart ve sembolleri kullanılamaz. Grup tanıtımı ve propagandası yapılamaz. Rota tespiti ve kaydı yapılamaz.

 

10- Katılımcıların kişisel eşyalarını iyi muhafaza etmeleri gerekmektedir. Fotoğraf makinesi, cep telefonu, anahtar gibi gereçler kaybedilmemeli, mola yerlerinde unutulmamalıdır. Bunlar için geri dönülemez, araştırma yapılamaz. Çadır kamplarda çadırın güvenliğinden ve eşyaların emniyetinden, katılımcı sorumludur. Her katılımcı kendi kişisel donanımını iklim ve etkinlik şartlarına göre tamamlamalıdır. Etkinlik duyurusunda belirtilen malzemeler mutlaka alınmalıdır. Yağmurluk, çakı, çakmak, fener, yedek kıyafet, yedek pil vs. gibi araç gereçler kişisel olarak tamamlanmalı, hiçbir katılımcı bir diğerine malzeme anlamında yük olmamalıdır.

 

11- Yürüyüşler esnasında sık sık fotoğraf çekilir. Çekilen bu fotoğraflar internet ortamında paylaşılır, yorumlanır, izlenir. Özellikle tüm katılımcıların birlikte poz verdiği toplu fotoğraflarda yer almak esastır. Fotoğraflarının paylaşılmasını ve fotoğraf karelerinde yer almayı istemeyenler bu durumu önceden belirtmelidirler. Sahibini rahatsız edici nitelikteki fotoğraflar kullanılmaz, fotoğrafların altına rencide edici, alay ve argo içeren yorumlar yazılmaz.

 

12- Faaliyetlerimize katılan her birey, bu kuralları okumuş ve uymayı taahhüt etmiş sayılır.
27/06/2022 Gün Ortalama:72  Bugün59 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.236.107.249